تبلیغات
آبی لاجوردی - رجعت نوعی زنده کردن مردگان است
آبی لاجوردی


خداوند متعال می‌فرماید: خدا بر زنده کردن مردگان توانایی دارد، بنابراین رجعت هم نوعی زنده کردن مردگان است، به این بیان که اگر تمام مردگان زنده شوند، قیامت نامیده می‌شود و اگر برخی از آنان زنده شوند، رجعت نام دارد.


رجعت

معارف عمیق مهدویت ضامن سلامت و سعادت جامعه و فرد فرد انسان‌هاست، اعتقاد به بشارت‌های پیامبران گذشته و ائمه دین(علیهم السلام) افراد با انگیزه و پرتوانی را در جامعه می‌تواند پرورش دهد، باور به حضور امامی ناظر بر اعمال، از جنبه فردی موجب پاک نگاه داشتن روح و پیراستن اعمال از زشتی‌هاست و از جنبه اجتماعی باعث همدلی مۆمنان و ایستادگی در برابر ظالمان می‌شود، کارکرد وسیع و عمیق آموزه‌های مهدوی، جذابیت خاص موضوع را نشان می‌دهد، به همین دلیل، قشرهای مختلف جامعه پرسش‌های بسیاری در این موضوع دارند که لزوم پاسخگویی صحیح به آن‌ها از راهی مطمئن بر کسی پوشیده نیست.

 

چه آیاتی از قرآن رجعت را ثابت می کند؟

ـ بیش از 70 آیه بر رجعت دلالت دارند؛ به 3 دسته از آنان اشاره می‌شود:

دسته اول: توانایی خدا بر زنده کردن مردگان

«قَالَ مَنْ یُحْیِی الْعِظَامَ وَهِیَ رَمِیمٌ،قُلْ یُحْیِیهَا الَّذِی أَنْشَأَهَا أَوَّلَ مَرَّةٍ وَهُوَ بِکُلِّ خَلْقٍ عَلِیمٌ»؛ گفت: چه کسی استخوان‌ها را زنده می‌کند، در حالی که پوسیده است؟ بگو: آن‌ها را زنده می‌کند، کسی که بار اول آن‌ها را آفریده است، او به تمام مخلوقات داناست.

«ألَیسَ ذلِکَ بِقادرٍ علی أنْ یحْیی الْمَوْتی»؛ آیا پروردگار توانایی زنده کردن مردگان را ندارد؟

این دو آیه شریفه در پاسخ کسانی که زنده کردن مردگان را انکار می‌کنند، می‌فرماید: خدا بر زنده کردن مردگان توانایی دارد، رجعت هم نوعی زنده کردن مردگان است؛ به این بیان که اگر تمام مردگان زنده شوند، قیامت نامیده می‌شود و اگر برخی از آنان زنده شوند، رجعت نام دارد.

در روایات متعددی امام حسین(علیه السلام) به عنوان اولین رجعت کننده از بین امامان معرفی شده است، اولین رجعت امام حسین(علیه السلام)، هم‌زمان با قیام امام زمان(عج) است و سپس از دنیا می‌رود و دومین رجعت او در اواخر عمر امام مهدی(عج) است

دسته دوم: وقوع رجعت در امت‌های پیشین

1. زنده شدن هزاران نفر

«أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِینَ خَرَجُواْ مِن دِیَارِهِمْ وَهُمْ أُلُوفٌ حَذَرَ الْمَوْتِ فَقَالَ لَهُمُ اللّهُ مُوتُواْ ثُمَّ أَحْیَاهُمْ ...»؛ آیا (به دیده عبرت) ننگریستى به كسانى كه از خانه‏هاى خود در حالى كه هزاران نفر بودند از بیم مرگ (و براى فرار از جهاد) بیرون آمدند، پس خداوند به آنها گفت: بمیرید (اراده نمود مرگ آنها را، بلافاصله مردند). سپس آنها را زنده كرد (تا بفهمند فرار از مرگ ممكن نیست)... .

گروهی هزار نفری برای فرار از مرگ از شهر خود بیرون رفتند؛ چون در شهر بیماری طاعون فراگیر شده بود، به شهر ویرانه‌ای رسیدند، در آن ساکن شدند، حق‌تعالی فرمان داد همه بمیرند، همه مردند... . سالیانی که از این ماجرا گذشت، روزی حزقیل نبی از آنجا می‌گذشت، از خدا درخواست کرد تا آنان را زنده کند، خدا آنان را زنده کرد و طبق روایتی از امام باقر(علیه السلام) زندگی جدیدی از سر گرفتند و سالیانی زنده ماندند و در پایان به مرگ طبیعی در گذشتند.

حضرت موسی

2. زنده شدن 70 نفر از یاران حضرت موسی(علیه السلام)

«وَ إِذْ قُلْتُمْ یا مُوسى‏ لَنْ نُۆْمِنَ لَکَ حَتَّى نَرَى اللَّهَ جَهْرَةً فَأَخَذَتْکُمُ الصَّاعِقَةُ وَ أَنْتُمْ تَنْظُرُونَ، ثُمَّ بَعَثْناکُمْ مِنْ بَعْدِ مَوْتِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ»؛ و چون گفتید: «ای موسی، تا خدا را آشکارا نبینیم، هرگز به تو ایمان نخواهیم آورد»، پس در حالی که می‌نگریستند، صاعقه شما را فرا گرفت، سپس شما را پس از مرگتان برانگیختیم؛ باشد که شکرگزاری کنید.

در روایتی از امام رضا(علیه السلام) می‌خوانیم: تعدادی از قوم موسی - که بر اساس برخی روایت‌ها 70 نفر بودند ـ به او گفتند تا خدا را نبینیم ایمان نمی‌آوریم، خدا صاعقه‌ای فرستاد و همه مردند؛ موسی(علیه السلام) عرض کرد: خدایا اگر قوم، مرا متهم کنند که تو چون به دروغ ادعای پیامبری کردی، آنان را به کشتن دادی، چه بگویم؟ خدا آنان را زنده کرد و همراه موسی به میان قومش فرستاد.

تمامی مفسران و بسیاری از مفسران اهل سنت این آیه را به رجعت تفسیر کرده‌اند.

 

3. زنده شدن حضرت عزیز پس از صد سال

«أَوْ کَالَّذِی مَرَّ عَلَی قَرْیَةٍ وَهِیَ خَاوِیَةٌ عَلَی عُرُوشِهَا قَالَ أَنَّیَ یُحْیِـی هَـَذِهِ اللّهُ بَعْدَ مَوْتِهَا فَأَمَاتَهُ اللّهُ مِئَةَ عَامٍ ثُمَّ بَعَثَهُ قَالَ کَمْ لَبِثْتَ قَالَ لَبِثْتُ یَوْمًا أَوْ بَعْضَ یَوْمٍ قَالَ بَل لَّبِثْتَ مِئَةَ عَام فَانظُرْ إِلَی طَعَامِکَ وَشَرَابِکَ لَمْ یَتَسَنَّهْ وَانظُرْ إِلَی حِمَارِکَ وَلِنَجْعَلَکَ آیَةً لِّلنَّاسِ وَانظُرْ إِلَی العِظَامِ کَیْفَ نُنشِزُهَا ثُمَّ نَکْسُوهَا لَحْمًا فَلَمَّا تَبَیَّنَ لَهُ قَالَ أَعْلَمُ أَنَّ اللّهَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ»؛

یا چون آن کسی که به شهری که بام‌هایش فرو ریخته بود عبور کرد (و با خود) گفت: چگونه خدا این مردگان را زنده می‌کند؟ پس خدا او را صد سال میراند، آن‌گاه، او را برانگیخت و گفت: چقدر درنگ کردی؟ گفت: یک روز یا پاره‌ای از روز، گفت: بلکه صد سال درنگ کردی، به خوراک و نوشیدنی خود بنگر تغییری نکرده است و به چارپای خود نگاه کن (که چگونه متلاشی شده است، این ماجرا) نشانه‌ای (از قدرت خدا) برای مردم است، به استخوان‌ها بنگر چگونه آن‌ها را به هم پیوند می‌دهیم و گوشت بر آن می‌پوشانیم، پس هنگامی که (چگونگی زنده شدن مردگان) برای او آشکار شد، گفت: (اکنون) می‌دانم خدا بر هر چیزی تواناست.

داستان از این قرار است که پیامبری به نام عزیز یا ارمیا، روزی از کنار دهکده خرابه‌ای می‌گذشت که اهل آن نابود شده بودند، زیر سایه درختی برای استراحت توقف کرد و چارپایش را زیر سایه درخت بست، مقداری میوه (انجیر و خرما) چید، در این هنگام، برایش این پرسش پیش آمد که خدا اینان را چگونه زنده می‌گرداند؟ خدا او را صد سال میراند و دگرباره زنده ساخت، عبارت «اماته»، از ماده موت به معنای مرگ است، از این رو تفسیر آیه به نوعی خواب عمیق و مقایسه کردن با خواب اصحاب کهف نادرست است؛ زیرا در مورد اصحاب کهف عبارت اماته و احیاء نیامده است.

بسیاری از مفسران این آیه را به معنای زنده کردن مردگان گرفته‌اند، برخی از آیات دیگر هم مانند زنده شدن مردگان توسط حضرت عیسی(علیه السلام) و زنده شدن کشته بنی اسرائیل بر رجعت دلالت دارند که برای اختصار بیان نمی‌کنیم.

 

دسته سوم: رجعت در امت اسلامی

«وَیَوْمَ نَحْشُرُ مِن کُلِّ أُمَّةٍ فَوْجًا مِّمَّن یُکَذِّبُ بِآیَاتِنَا فَهُمْ یُوزَعُونَ»؛ روزی(فرا خواهد رسید) که از هر امتی، گروهی را از کسانی که آیات ما را تکذیب می‌کردند، محشور می‌کنیم و آن‌ها را نگه می‌داریم تا به یکدیگر ملحق شوند.

آیات دسته دوم به ضمیمه روایاتی که تصریح دارد هر اتفاقی که بر بنی ‌اسرائیل رخ ‌داد، برای شما هم اتفاق می‌افتد، اثبات می‌کند رجعت همان‌طور که برای امت‌های پیشین بوده، برای امت اسلامی هم اتفاق خواهد افتاد

«حشر» در آیه نظر عقلی از سه صورت خارج نیست، حشر پیش از قیامت، حشر در قیامت و حشر پس از قیامت، صورت دوم باطل است؛ زیرا در قیامت، طبق آیه «وَیَوْمَ نُسَیِّرُ الْجِبَالَ وَتَرَى الْأَرْضَ بَارِزَةً وَحَشَرْنَاهُمْ فَلَمْ نُغَادِرْ مِنْهُمْ أَحَدًا»؛ ... آنان را محشور می‌کنیم و احدی را نمی‌گذاریم، خداوند تمام مردم را محشور می‌کند، اما آیه مورد استدلال در رجعت عبارت «مِن کُلِّ أُمَّةٍ فَوْجًا» دارد «من» در اصطلاح علم ادبیات به معنای تبعیض است؛ یعنی برخی از مردم محشور می‌شوند، نه همه.

صورت سوم نیز باطل است؛ زیرا پس از قیامت دیگر حشری نیست و همه قبلاً محشور شده‌اند، فقط صورت اول می‌ماند که همان حشر برخی از مردم (رجعت) است، بسیاری از مفسران، برای اثبات رجعت، به این آیه استدلال کرده‌اند و روایات اهل‌بیت(علیهم السلام) نیز به این مطلب تصریح می‌کند.

مفسران براساس برخی روایات به آیات دیگری برای اثبات رجعت در امت اسلامی و آخرالزمان استدلال کرده‌اند و ما به خاطر رعایت اختصار از بیان آن‌ها صرف‌نظر می‌کنیم.

آیات دسته دوم به ضمیمه روایاتی که تصریح دارد هر اتفاقی که بر بنی ‌اسرائیل رخ ‌داد، برای شما هم اتفاق می‌افتد، اثبات می‌کند رجعت همان‌طور که برای امت‌های پیشین بوده، برای امت اسلامی هم اتفاق خواهد افتاد.

 

اولین رجعت کننده از امامان کیست؟

در روایات متعددی امام حسین(علیه السلام) به عنوان اولین رجعت کننده از بین امامان معرفی شده است، اولین رجعت امام حسین(علیه السلام)، هم‌زمان با قیام امام زمان(عج) است و سپس از دنیا می‌رود و دومین رجعت او در اواخر عمر امام مهدی(عج) است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 2 فروردین 1397 07:49 ب.ظ
Blockchain might assist remedy these problems.
پنجشنبه 2 فروردین 1397 01:42 ب.ظ
Blockchain may help remedy these issues.
پنجشنبه 24 اسفند 1396 05:48 ب.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd definitely donate to this fantastic blog!
I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your
RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group.
Chat soon!
چهارشنبه 16 اسفند 1396 09:02 ب.ظ
You're so interesting! I don't believe I've truly read
through a single thing like this before. So wonderful to discover
someone with unique thoughts on this issue.
Seriously.. many thanks for starting this up.
This website is something that's needed on the web, someone with some originality!
دوشنبه 14 اسفند 1396 05:17 ق.ظ
Does your canine want the pet sitter's consideration?
سه شنبه 8 اسفند 1396 12:26 ب.ظ
Towing companies are always in want.
شنبه 5 اسفند 1396 01:32 ق.ظ
What's up to all, how is all, I think every one is getting more from
this site, and your views are nice in support of new viewers.
جمعه 4 اسفند 1396 12:03 ب.ظ
من واقعا موضوع / طراحی وب سایت شما را دوست دارم.

آیا تا به حال مشکلی در سازگاری با مرورگر دارید؟
چند نفر از بازدیدکنندگان وبلاگ من در مورد سایت من شکایت کرده اند که در اکسپلورر به درستی در اکسپلورر عمل نکرده اند اما در Chrome به نظر می رسد.
آیا شما راه حل هایی برای حل این مشکل دارید؟
چهارشنبه 2 اسفند 1396 03:18 ق.ظ
Name a garage door skilled to replace it.
سه شنبه 1 اسفند 1396 07:28 ب.ظ
Contact our yacht brokers for help.
دوشنبه 30 بهمن 1396 07:43 ب.ظ
Call us at present for an influence washing quote.
دوشنبه 30 بهمن 1396 07:32 ق.ظ
Tina with KAMS Services did a superb job!
یکشنبه 29 بهمن 1396 05:18 ب.ظ
Each Home Depot and Lowes promote high quality garage doorways.
جمعه 27 بهمن 1396 08:35 ب.ظ
سلام عزیزم، آیا شما واقعا به طور منظم از این وب سایت بازدید می کنید، اگر چنین است، شما واقعا تجربه دلپذیر را دریافت خواهید کرد.
شنبه 21 بهمن 1396 05:30 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot.

I hope to give something back and aid others like you aided me.
چهارشنبه 18 بهمن 1396 02:06 ب.ظ
همه چیز با توصیف دقیق چالش ها بسیار باز است.
این واقعا آموزنده بود. سایت شما بسیار مفید است.
با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری!
جمعه 17 آذر 1396 10:44 ب.ظ
I really love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you build this web site yourself?
Please reply back as I'm attempting to create my own personal site and want to
know where you got this from or just what the theme is named.
Appreciate it!
یکشنبه 21 آبان 1396 12:58 ق.ظ
Informative article, exactly what I was looking for.
شنبه 1 مهر 1396 06:40 ب.ظ
Your mode of describing everything in this article is genuinely pleasant,
every one can without difficulty understand it, Thanks a
lot.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 03:00 ق.ظ
I'm extremely impressed with your writing skills as
well as with the layout on your blog. Is this a
paid theme or did you modify it yourself? Either way
keep up the excellent quality writing, it's rare to see a great blog like
this one nowadays.
دوشنبه 16 مرداد 1396 03:41 ق.ظ
I absolutely love your blog and find a lot of your post's to be
just what I'm looking for. Does one offer guest writers to write
content for yourself? I wouldn't mind creating a
post or elaborating on some of the subjects you write about here.
Again, awesome blog!
شنبه 14 مرداد 1396 08:27 ق.ظ
This paragraph provides clear idea in favor of the new users of blogging,
that really how to do running a blog.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 05:52 ب.ظ
This is very fascinating, You're an overly skilled blogger.

I have joined your feed and sit up for looking for extra of
your magnificent post. Also, I have shared your web site in my
social networks
سه شنبه 29 فروردین 1396 06:11 ق.ظ
An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague
who has been doing a little research on this. And he in fact bought me dinner because I found it
for him... lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic here on your site.
سه شنبه 29 فروردین 1396 02:17 ق.ظ
Ahaa, its fastidious dialogue regarding this post at this place at this weblog, I have read all
that, so at this time me also commenting here.
دوشنبه 21 فروردین 1396 09:44 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog
and wished to say that I have really loved surfing around your blog
posts. After all I'll be subscribing for your rss feed and I am hoping you write again very soon!
شنبه 12 فروردین 1396 12:36 ق.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an really long
comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted to
say wonderful blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :