آبی لاجوردی


انتظار

در این نوشتار به مجموعه ای از وظایف و تکالیفی که باید به آنها عمل شود تا یک شیعه، منتظر واقعی مولا و امام خود باشد اشاره می کنیم:

رعایت حقوق برادران دینی

كسی كه می خواهد از شیعیان و یاران حضرت مهدی باشد باید نسبت به حقوق برادران دینی خود همت بگمارد و بی‌مبالات نباشد ، چرا كه رعایت دیگران از اهم وظایف است.

در اینكه حقوق برادران دینی نسبت به یكدیگر چیست و به چه تعداد است؟ خود نیاز به بررسی جداگانه دارد . ما در اینجا صرفاً به نقل یك روایت از امام صادق (علیه السلام) اكتفا می كنیم . منظور ما تنها این است كه یك شیعه منتظر نمی تواند به گونه ای زندگی كند كه حقوق دیگران بر عهده اش باشد ، زیرا چنین كسی نمی تواند به عنوان یار و یاور آن حضرت شناخته شود .

معلی بن خنیسمی گوید : به امام صادق (علیه السلام) عرض كردم حق مسلمان بر مسلمان چیست؟ فرمود: هفت حق واجب است كه اگر یكی از آنها را تباه كند از ولایت و اطلاعت خداوند خارج شده و خداوند از او بهره (طاعت و بندگی ) ندارد.

عرض كردم آنها چیست؟ فرمود: من بر تو نگرانم ، می ترسم آنها را تباه سازی و بدانی و عمل نكنی. عرض كردم. لا قوه الا بالله فرمود : آسانترین آنها این است كه :

1ـ‌ هر آنچه برای خود دوست داشته و می پسندی برای برادر مسلمانت بپسندی و برای او نپسندی آنچه برای خود نمی‌پسندی .

2ـ‌ از ناراضی و خشمگین كردن برادر مسلمانت پرهیز كنی و آنچه مورد رضایتش می باشد انجام دهی و اوامرش را اطاعت نمایی .

3ـ‌ با جان و مال و دست و پایت او را یاری كنی .

4ـ‌ چشم و راهنما و آئینه او باشی .

5ـ‌‌ تو سیر نباشی و او گرسنه ، تو سیراب نباشی و او تشنه و تو پوشیده نباشی و او برهنه .

6ـ‌ اگر دارای خدمتكار باشی و برادر مسلمنانت خدمتكار نداشته باشد، بر تو واجب است كه خدمتكارت را بفرستی تا لباسهای او را بشوید و غذایش را آماده كند و فرشش را بگستراند .

از جمله وظایف این است كه كسانی را كه منتسب به امام عصر (علیه السلام) هستند محترم شمرده و نسبت به آنها بخاطر امام زمان احترام خاصی قائل باشیم ، حال آن شخص نسبت جسمانی به امام زمان داشته باشد ، مانند . سادات و یا نسبت روحانی ، مانند علما ، فقها كه نماینده او هستند و طلاب علوم دینی كه سربازان آن حضرتند و مۆمنان كه دربین مردم معروف به امام زمانی بوده و واقعاً علاقه مند به آن حضرت اند

7ـ‌ او را از مسئولیتهای سوگندهایش رها سازی و دعوتش را اجابت كنی ، در بیماری او را عیادت نمایی ، بر جنازه اش برای تشییع ،حاضر شوی ، اگر دانستی او حاجتی دارد در ادای حاجت او شتاب كنی ، تأخیر در روای حاجتش نكنی كه او اظهار آن كند . بلکه زودتر به رفع نیازش بپردازی .

سپس امام صادق علیه السلام فرمود : وقتی كه چنین كردی دوستی خود را به دوستی او و دوستی او را به دوستی خود پیوند داده ای.

این است كه گفته ایم یكی از وظایف مۆمن و شیفته امام عصر (علیه السلام) رعایت حقوق برادران ایمانی است .

 

‌احترام به منتسبین به امام زمان (علیه السلام)

از جمله وظایف این است كه كسانی را كه منتسب به امام عصر (علیه السلام) هستند محترم شمرده و نسبت به آنها بخاطر امام زمان احترام خاصی قائل باشیم ، حال آن شخص نسبت جسمانی به امام زمان داشته باشد، مانند . سادات و یا نسبت روحانی ، مانند علما ، فقها كه نماینده او هستند و طلاب علوم دینی كه سربازان آن حضرتند و مۆمنان كه دربین مردم معروف به امام زمانی بوده و واقعاً علاقه مند به آن حضرت اند . چرا كه احترام به آنان بخاطر آن حضرت ، احترام به امام زمان است .

جمکران
‌توجه و تعظیم اماكن منتسب به امام زمان (علیه السلام)

برخی اماكن كه از جهتی نسبت به امام زمان (علیه السلام) دارند : مانند مسجد سهله و مسجد اعظم در كوفه ، مسجد جمكران در قم و سرداب مقدسه در سامراء به دلیل انتساب به آن حضرت در بین شیعه در طول تاریخ از قداست خاصی برخوردار بوده و شیفتگان آن حضرت چه بسا در این اماكن مقدس به محضر امامشان شرفیاب می شدند ، مبتلایان رهایی یافته ، بیماران شفا گرفته و محتاجان به حوائجشان می رسیدند . لذا لازم است شیعیان نسبت به این اماكن مقدسه توجه خاصی داشته باشند ، به آن مكانها بروند و آداب و دستوراتی كه در آن اماكن وارد شده . بجا آورنده كه شاید عزیز فاطمه (سلام الله علیها) روزی پرده از چهره بردارد و دیدگان رمد دیده عاشقی را با دیدار جمالش نورانی فرماید .

به امام صادق (علیه السلام) عرض كردم حق مسلمان بر مسلمان چیست؟ فرمود: هفت حق واجب است كه اگر یكی از آنها را تباه كند از ولایت و اطلاعت خداوند خارج شده و خداوند از او بهره (طاعت و بندگی ) ندارد. عرض كردم آنها چیست؟ فرمود: من بر تو نگرانم ، می ترسم آنها را تباه سازی و بدانی و عمل نكنی

دوستی با صالحان

دوستی با دوستان حضرت باعث تقرب و جلب خشنودی ایشان است. همچنین ادخال سرور مومنین و محبین اهل‌بیت علیهم السلام و همچنین رفع حوائج آنان نیز از وظایف منتظران عصر ظهور شمرده شده است.

قرآن كریم در وصف یاران حضرت ختمی مرتبت می فرماید:

" محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الكفار رحماء بینهم."محمد رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) كسانی كه با او هستند بر علیه كفار بسیار خشن ولی با یكدیگر بسیار مهربانند.

و همچنین امر خدای حكیم كه می فرماید:

" كونوا مع الصادقین" همواره با افراد راستگو همنشین باشید . كه دراین آیه كریمه شریفه اشاره به دوستی با صالحان دارد.

 

برائت از دشمنان خدا و اهل بیت علیهم السلام

امام هادی علیه السلام در زیارت شریف جامعه می فرمایند:

"برئت الی الله عزوجل من اعدائكم و من الجبت و الطاغوت و الشیاطین و حزبهم الظالمین. "

بدرگاه خدای عزوجل ازدشمنان شما بیزارم همچنین از جبت و طاغوت و از شیاطین و حزب ستمكار آنان.

 

تجدید بیعت با امام علیه السلام

بر اساس پاره ای از روایات ، تجدید بیعت بعد از هر نماز واجب و یا در هر جمعه مستحب است.

و در روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده كه:

" هر كس بعد از نماز صبح و بعد از نماز ظهر بگوید: اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم، نمی میرد مگر آن كه حضرت را ببیند و بشناسد. "

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic